Terária, výroba a stavba terária

Ohebný pískovec v teráriu je kapitola na dlouhé diskuse. Vše začalo potřebou vyrobit pro párek leguána zeleného vhodné prostory kde se budou cítit jako ve své domovině. Jako výchozí materiál bylo zvolené sklo. Náročné zaměření prostoru a technický výkres celého terária patřil mezi ty lehčí úkoly. Potom proběhla výroba jednotlivých skleněných desek s požadovanými otvory, zbroušenými úkosy, leštěnými hranami atd. Suchá montáž ověřila dokonalost výroby a správnou technickou připravenost. Potom zpět na auto a všechny skleněné desky nechat zakalit. Tím se získala certifikovaná bezpečnost na celé terárium. Hlavním důvodem kalení skla je bezpečnost, protože terárium je umístěné v obytném prostoru kolem kterého se chodí, běhají děti apod. Při nechtěném nárazu se kalené sklo rozpadné na kousky o velikosti 2 - 6 mm se zaoblenými hranami. Těžko si představit co by se dělo s normálním sklem při destrukci. Rozměr terária je totiž 24O cm šířky, 110 cm hloubky a 200 cm výšky.

Potom probíhala vlastní montáž pomocí UV lepidla. Vzhledem k váze jednotlivých dílů a malému prostoru pro více montážníků to byl náročný úkol hlavně fyzicky. Hlavní skelet se podařil a započaly práce na technologických prvcích. Šlo o rozvod elektřiny pro speciální osvětlovací prvky, které jsou speciálně určeny pro plazy(odborníci vědí jak je složitý výběr), o rozvod hadiček pro rosení terária, přívody pro ventilátory(nakonec se nemontovaly), držáky pro rostliny, větve, provazy atd. Oříškem byla rovněž podlaha. Technologicky jsem potřeboval vyřešit vyhřívání terária a tím rovněž regulovat odpařovanou vlhkost z podestýlky kterou je jedlová kůra. Vše vyřešil topný kabel a na něm krycí skleněná deska. Důležité bylo dokonalé utěsnění aby se vlhkost nedostávala k topnému kabelu. Všechny technické prvky terária jsou řízeny elektronikou která obstarává správné hodnoty tepla, světla, vlhkosti a času kdy jak co.

Konečně došlo na konečný design terária. Komerčně dodávané vnitřní imitace zdí, mechu, skály atd. mě připadaly moc umělé a proto se použil ohebný pískovec. Jednotlivé kryty pro technologie a obklad stěn terária tvoří zcelované plochy plátů pískovce. Výrobně je to nejnáročnější aplikace ohebného pískovce ale výsledek za to stojí. Výhodou je, že přirozená drsnost pískovce byla i po konečném ošetření zachována. Leguán si takto naprosto přirozeně při lezení brousí drápy, neklouže mu to a při rosení v prohlubních zůstává voda kterou pije. Nakonec několik dekorací a výsledek posuďte sami.

Foto z realizace terária - Iguana Iguana

Ohebný pískovec - 89Ohebný pískovec - 88Ohebný pískovec - 84Ohebný pískovec - 83Ohebný pískovec - 78Ohebný pískovec - 77
 

© Všechna práva vyhrazena - PercomInt - pískovec

tvorba www stránek PeVat.com